Je cukr sladidlo?

Říkáte si, co je to za blbou otázku? Tak čtěte dál. Dám vám jen jeden příklad za všechny, proč je opravdu nutné číst složení potravin.

Před časem jsem jela s dětmi vlakem a dostali jsme od průvodčí takováto pitíčka. Na první pohled to vypadalo jako pomerančový džus. Na obale navíc s nápisem ,,bez konzervantů“ a ,,bez sladidel“.

Džus to ale nebyl. Byla to směs ovocných koncentrátů s glukózo-fruktózovým sirupem a cukrem plus aroma, stabilizátory, kyselina citronová a kyselina askorbová.

Nejsou cukr a glukózo-fruktózový sirup náhodou sladidla? A není kyselina citronová náhodou konzervant?

Napsali jsme na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci a zeptali se.

A představte si, co jsme se dozvěděli:

,,Glukozo-fruktozový sirup není sladidlo ve smyslu nařízení č. 1333/2008, ale přírodní sladidlo ve smyslu § 1 písm. a) vyhlášky č. 76/2003 Sb. Za sladidla jsou považovány přídatné látky povolené dle nařízení 1333/2008, což zde na obale žádné takové sladidlo uvedené není, takže „bez sladidel“ je ok.

U konzervantů  by ze složení teoreticky připadala v úvahu kyselina citronová a askorbová. Ale funkce přídatných látek můžeme ověřit v databázi Codex Alimenatrius zde https://www.fao.org/gsfaonline/additives/details.html?id=246.

A ani jedna z těch látek ale konzervační funkci uvedenou nemá, takže i označení „bez konzervantů“ je v pořádku. Kyselina askorbová je většinou používána jako antioxidant.

Nesprávné by bylo např. označení „bez éček“ (protože nějaká éčka nápoj obsahuje, ale tyto nejsou ani sladidla, ani konzervanty).

Co by zde dále nemohlo být je „bez cukru“(„bez sladidel“ je ok, to je jiná kategorie).“

Takže k mému údivu podle právních předpisů cukr ani glukózo-fruktózový sirup opravdu není sladidlo a kyselina citronová není konzervant.

Jinak řečeno, výrobce si velmi dobře ohlídal, co smí mít na obale napsáno. A spoléhá na to, že většina lidí se spokojí s těmito tvrzeními a nepodívá se na krabičku z jiné strany.

Bohužel nám nezbývá než otáčet krabičky. A používat zdravý rozum.

Více informací o tom, čemu se ve stravě vyhnout, najdete v tomto článku.

Jsem lékařka se zaměřením na zdravý životní styl a prevenci. Na svém blogu propojuji poznatky z medicíny s vlastními zkušenostmi a ukazuji cestu, jak převzít zodpovědnost za své zdraví. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.