Jak omezit cukr v sedmi krocích

Už jste si stokrát přečetli, že dává smysl omezit cukr, ale pořád to odkládáte? Tenhle stav moc dobře známe všichni a týká se snad všech změn v životním stylu. Mít informace je totiž jedna věc, ale umět je uvést do praxe je věc druhá. Sepsala jsem proto pár tipů, které by vám v tom mohly pomoci.

1. Uvědomte si, proč to děláte

Zamyslete se na tím, co je pro vás ten hlavní důvod, proč chcete cukr omezit (inspirovat se můžete tady). Napište si to na papír a ideálně si to i dejte někam na oči. Až vás postihne ztráta motivace a budete s tím chtít seknout (což se určitě stane a je potřeba s tím počítat), znovu si to přečtěte. Dodá vám to novou energii pokračovat.

2. Dělejte postupné malé kroky tak, aby to bylo udržitelné

To, co rozhoduje o našem zdraví, jsou naše dlouhodobé každodenní návyky. A ty se nebudují ze dne na den. Vyžadují čas.

Často jsme na sebe příliš tvrdí a chceme vše rychle a na 100%. A když to nejde podle našich představ, tak se na to radši vykašleme, protože máme pocit, že to nemá cenu. Má to cenu. Má to cenu, protože i když se každý den posuneme jen o pár procent, posouváme se k cíli. A pomalu se posouvat je vždycky lepší, než stát na místě! (A mimochodem, 100% ani není cílem. Nemusíme být dokonalí. Jsme jenom lidi 🙂 )

Důležité není, jak rychle svého cíle dosáhnete, ale jestli u změn vydržíte. Nemá smysl se na pár dní hecnout a pak sníst na posezení čokoládu.

Začněte proto tím nejjednodušším. Zamyslete se nad tím, kde byste mohli cukr ubrat a stanovte si cíl na příští týden. Může to být třeba:

  • přestat pít slazené nápoje (limonády, sirupy)
  • omezit cukr do kávy a čaje (Pokud vám káva bez cukru nechutná, zkuste cukr nahradit smetanou ke šlehání.)
  • při chuti na sladké si dát kus ovoce, ořechy, ořechové máslo, zakysanou smetanu nebo kousek vysokoprocentní čokolády

Vyberte si cokoli, co zrovna vám připadá jako nejlehčí úkol. Důležité je, aby ten cíl byl pro vás reálný a dařilo se vám jej plnit.

A víte co? Běžte teď hned do skříně se sladkostmi a vyměňte je za ořechy nebo kakaové boby. Ať máte příště po čem sáhnout.

3. Dívejte se na to jinak

Proč diety v drtivé většině případů nefungují? Klíčem k úspěchu, ať už měníme cokoli, je totiž náš mozek, naše myšlení.

Pokud děláme něco s pocitem, že si něco odpíráme, že trpíme, dáváme tím svému mozku zprávu: Tohle pro mě není dobré. Mozek pak má tendenci vyhodnotit nový návyk jako rizikový a nutí nás co nejdříve se vrátit do starých kolejí.

Pokud to naopak děláme s pocitem, že chceme opečovat své tělo, že nám na sobě záleží a že pracujeme na svém zdraví, náš mozek bude tento typ chování podporovat a změny se snáze stanou běžnou součástí našeho života.

4. Zkoumejte své myšlenky

Když vás začne honit mlsná, nejprve se zastavte. Zeptejte se sami sebe: Co právě teď potřebuju?

Odpověď může být jednoduchá: Mám hlad (a půjdu se najíst) nebo Mám žízeň (fakt totiž platí, že hlad je převlečená žízeň a někdy stačí se jenom napít.)

Ale často taky nemusí s jídlem vůbec souviset. Může to být třeba: Chci už mít chvilku klidu. Potřebuju pauzu. Je toho na mě moc. Jsem nejistá. Chci se cítit v bezpečí. Možná budete sami překvapeni, že vlastně v tu chvíli nepotřebujete cukr, ale něco úplně jiného.

Až budete mít tu svou odpověď, položte si ještě jednu otázku: Je nějaká jiná cesta, jak můžu dosáhnout toho, co potřebuju? Třeba zjistíte, že se potřebujete zvednout a protáhnout se. Jít se projít. Nadechnout se čerstvého vzduchu. Utřídit si myšlenky. Pustit si písničku.

Často totiž saháme po cukru bezmyšlenkovitě nebo ve stresu. Nebo si dáme dort ke kávě jenom proto, že to máme ve zvyku, že je to vlastně rituál nebo společenská norma. Stres ale lze snížit i jinak (a zdravěji) než čokoládou. A dortík (a dokonce ani kafe nebo alkohol) není nutný předpoklad toho, abychom si užili společný čas s kamarádkou.

5. Nebuďte v tom sami

Ve dvou se to lépe táhne. Sežeňte si parťáka (když to bude partner, pak je to úplně ideální) a navzájem se motivujte a podporujte. Když na vás přijde krize, není nic lepšího, než sdílet to s někým, kdo vám rozumí a dodá vám chuť pokračovat.

6. Po každém úspěchu se pochvalte

Podařilo se vám splnit svůj cíl? To je důvod k oslavě! Poděkujte si a dopřejte si něco za odměnu (zajděte si na výlet, dejte si výbornou večeři), tím pomůžete upevnit nový návyk.

Uvědomte si, jak se cítíte. Jste na sebe pyšní a máte chuť pokračovat dál? Super, právě jste přesvědčili vás mozek, že to, co děláte, je pro vaše dobro a můžete se pustit zase o krok dál.

7. A hlavně – buďte k sobě laskaví!

Nedaří se? Je to pro vás těžké? Vždyť jo, ono je to fakt těžké! Změnit dlouholeté návyky není brnkačka, tak proč si to nepřiznat? Tlačit na sebe v tomhle případě určitě neprospěje.

Že to někomu jinému šlo hned? Ale tohle není soutěž. To je váš život a o ten vám jde. Máte na to spoustu času. Takže si klidně dejte pauzu a vraťte se k tomu za týden.

Tak co, odhodláte se udělat první krok?

Držím vám palce. A dejte mi vědět, jestli vám tento článek přinesl nějaký nový pohled na věc.

Jsem lékařka se zaměřením na zdravý životní styl a prevenci. Na svém blogu propojuji poznatky z medicíny s vlastními zkušenostmi a ukazuji cestu, jak převzít zodpovědnost za své zdraví. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.